2.2.1. UVOD - UNUTARNJA I VANJSKA ODVODNA INSTALACIJA
Unutarnja kućna kanalizacija služi za prikupljanje svih otpadnih voda iz svih izljevnih mjesta unutar kuće.
Proces nastajanja otpadne vode u stambenom prostoru:
U stambenom objektu postoje samo dvije sanitarne prostorije, (kuhinja i kupatilo), u koje je potrebno dovesti pitku vodu i toplu potrošnu vodu. Navedene medije potrebno je dovesti do izljevnih mjesta (sudopera, umivaonika, vodokotlića, bidea, perilice rublja i posuđa ...), koja služe za održavanje higijene, održavanje čistoće prostorija, vršenje fizikalnih potreba itd. Prilikom uporabe navedenih medija, dolazi do prljanja tj. onečišćenja medija odnosno vode (hladne ili potrošne tople vode).
Ovakvu onečišćenu vodu potrebno je odvesti u instalaciju koju nazivamo unutrašnjom odvodnom instalacijom ili kućnom kanalizacijskom instalacijom.
Gore smo spomenuli da do onečišćenja pitke i potrošne tople vode nastaje na izljevnim mjestima. Izljevna mjesta možemo podijeliti na:
a) kuhinjska izljevna mjesta i
b) kupaonska izljevna mjesta.
a) kuhinjska izljevna mjesta su:
b) kupaonska izljevna mjesta su:
Bida
- Što podrazumjevamo pod odvodnom instalacijom ?
Pod odvodnom instalacijom podrazumjevamo unutarnju kućnu i vanjsku dvorišnu kanalizaciju, koja služi za prikupljanje svih otpadnih voda iz svih izljevnih mjesta unutar kuće a vanjskom dvorišnom kanalizacijom se sva prikupljena otpadna voda iz kuće i dvorišta, odvodi u javni kanalizacijski vod.
- Vrste otpadnih voda
U unutarnjim odvodnim instalacijama, obzirom na vrstu izljevnog mjesta, postoje različite vrste otpadnih voda: kuhinjske, zahodske i kupaoničke koje se odnose na kućnu unutarnju kanalizaciju kao i oborinske koje se odnose na vanjsku dvorišnu kanalizaciju.
- Kanalizacijske cijevi za kućnu kanalizaciju
Danas su u uporabi kanalizacijske cijevi od polimernih materijala koji imaju glatke unutrašnje stijenke što olakšava otjecanje gustih taloga, te su otporne na na agresivne tvari (različite vrste deterdženata i kemikalije za održavanje čistoće), promjenu temperature (ispuštanje vruće vode s izljevnih mjesta) i omogućuju lako spajanje (utični spojevi).
U primjeni su PVC (polivinil-klorid), PE-HD (polietilen visoke gustoće) i PP (polipropilen) cijevi
Kanalizacijske cijevi se obično rade s naglavcima, a spajanje se vrši umetanjem jedne cijevi u drugu (utičnim spojevima).
Uz poznati PVC, PE-HD (Polyetilen high density) i PP (Polypropilen) su materijali koji se sve češće koriste za kućne kanalizacijske mreže.
Ove kanalizacijske cijevi se mogu spajati na isti način kao i PEHD/PP vodovodne cijevi: fiting, prirubnica, elektro-spojnica, sučeoni zavar, ali je najčešći način spajanja: standardni način spajanja – naglavkom.
Njihovom rukovanju i polaganju pogoduje mala specifična masa, te vrlo visoka savitljivost. Stjenke su im vrlo glatke što otežava stvaranje raznih naslaga.
Potpuno su vodonepropusne, otporne na kemikalije i kiseline, te imaju veliku otpornost na udarce, visoku čvrstoću i žilavost, trajnost i mali šum. Lako se obrađuju i nije ih potrebno dodatno bojati.
Nedostaci su:
-
osjetljivost na povišenu temperaturu (koriste se za temperature do 60º C),
-
otapaju ih benzin, aceton i neke druge tvari,
-
imaju visok koeficijent toplinskog rastezanja,
-
ispod 0º C postaju krte.
- Način vođenja unutarnjih kanalizacijskih cijevi
Unutarnja kanalizacija u pravilu se vodi okomito i vodoravno.
Za račvanje, promjenu pravca i promjera upotrebljavaju se fazonski komadi. Brtvljenje se vrši uglavnom gumenim brtvama.
Slika prikazuje osnovne elemente unutarnje kućne i vanjske dvorišne kanalizacije, s okomitim i vodoravnim (pod nagibom) kanalizacijskim vodovima:
- kućni priključak na javni kanalizacijski sustav ili septičku jamu,
- sustav za odvodnju oborinske vode,
- vodoravni sabirni vod (pod nagibom od 3%),
- priključni vod do izljevnog kupaonskog mjesta,
- vodoravni sabirni vod pod nagibom ( približno 3%),
- okomiti kanalizacijski (sabirni) vod,
- glavni vodoravni kanalizacijski vod (s mjestima priključka okomitih kanalizacijskih vodova),
- odzračni vod.
Vodoravni ili podni način polaganja cijevi izvodi se pod nagibom, odnosno padom od ∼ 3%, što omogućava brzinu strujanja otpadne vode u cijevima od 0.6 do 1 m/s.
Brzina strujanja otpadne vode od 0.6 - 1 m/s osigurava odtok i vode i gustog taloga.
Promjene smjerova potrebno je izvodit prikladnim spojnicama (fazonskim komadima) na blag način, primjerice pod kutom od 45°, a ne 90°.
Kod spojeva u vodoravnim razvodima kanalizacijskih sustava ne bi smjelo doći do povrata strujanja.
Kako bismo izbjegli povratno strujanje u priključni vod, potrebno je koristiti posebna dvostruke račve s okomitim odsječkom ili priključak s gornje strane (Slika 7-1).
Nepropusnost utičnih spojeva se ostvaruje s pomoću profilnog gumenog prstena koji se nalazi na proširenju cijevi.
Uobičajeni promjeri cijevi su:
-
Ø32 - za umivaonik i bide
-
Ø40 - za perilicu rublja
-
Ø50 - za sudoper i kadu (tuš kadu)
-
Ø100 - za zahodsku školjku
Kod promjene ili prijelaza s manjeg na veći promjer valja koristiti ekscentrični prijelazni element.
Pri montaži obavezno je ekscentrični dio postaviti prema gore kako bi omogućio strujanje zraka.
Prijelazi s većeg na manji promjer nisu dopušteni !
-
Otvori za čišćenje (revizjska okna)
Otvori za čišćenje i reviziju služe za jednostavno čišćenje cijevi i reviziju kanalizacije.
Revizijsko okno mora biti uvijek dostupno a potrebno ga je predvidjeti prije spoja unutarnje kućne i vanjske (dvorišne) odvodne instalacije.
Primjer spajanja mjesta revizijskog okna
Detalj prelaza glavnog okomitog kanalizacijskog voda u glavni horizontalni odvodni vod te montažu potrebnih elemenata: revizornog komada i redukcijskog komada
Kako je vidljivo na prijelazu iz vertikalne unutarnje kanalizacije Ø110 mm na horizontalnu, glavnu odvodnu cijev
Ø125 mm, potrebno je pri dnu vertikale Ø110 spojiti redukcijsku spojnicu 110/125, a prije redukcije preporučljivo je spojiti revizijsko okno (otvor za čišćenje), koje mora biti dostupna za nadzor i čišćenje.
-
Ugradnja podnog sifona
Danas je praksa da se za sva izljevna mjesta koriste samo cijevi promjera Ø50, osim Ø100 za zahodsku školjku.
Podni sifon služi za prikupljanje otpadne vode sa svih kupaonskih elemenata (osi zahodske školjke), a također ima svrhu prikupljanja otpadne vode nastale čišćenjem poda kupatila.
Sva kupaonička izljevna mjesta dovode se do podnog sifona, a od podnog sifona u vanjsku dvorišnu kanalizaciju preko vertikalne kućne odvodne cijevi Ø110.
Odvod iz zahodske školjke spaja se izravno na vertikalni kućni kanalizacijski odvod Ø110, koji je u donjem dijelu spojen preko revizijskog okna i redukcijske spojnice na horizontalnu vanjsku dvorišnu kanalizacijsku odvodnu cijev Ø125.
-
Vanjska (dvorišna) odvodna instalacija
Create Your Own Website With Webador