3.3.2. Uređaji za opskrbu toplom vodom


Uređaji za pripremu tople vode sastavni su dijelovi unutrašnjeg vodovoda, i njihov položaj i veličina mora biti obrađen projektom Vodovoda i Kanalizacije.

 Uređaji za opskrbu toplom vodom razlikuju se i dijele obzirom na:

  • domet djelovanja na: lokalne, centralne te daljinske, i

  • vrstu goriva koju koriste na: električne, plinske i kruta goriva.

▶ Grijači vode (bojleri), mogu biti:

  • niskotlačni (otvoreni, nestlačni - pod atmosferskim tlakom) ili
  • visokotlačni (zatvoreni, tlačni – pod tlakom vodovoda).

▶ Prema načinu proizvodnje tople vode uređaji za zagrijavanje tople vode dijele se na:

  • Akumulacijski – veća količina vode se zagrije prije početka potrošnje:

 - niskotlačni-akumulacijski

 - visokotlačni-akumulacijski bojleri

  • Protočni – voda se zagrijava prilikom poticanja kroz grijač

  • Kombinirani – koriste oba načina istovremeno

AKUMULACIJSKI GRIJAČI – BOJLERI

U akumulacijskim električnim grijačima veća količina vode se unaprijed zagrije i stalno je na raspolaganju potrošaču, a pri potrošnji i za vrijeme pauza automatski se dogrijava.

Akumulacijski bojleri sastoje se od kotla koji je uvijek pun vode i dobro toplinski izoliran, električnog grijača i automatskog regulatora.

Iako akumulacijski bojleri, u principu, mogu biti nisko i visokotlačni, kućanski bojleri su u pravilu visokotlačni, s nazivnim tlakom 6 bara.

Spoj i princip rada akumulacijskog bojlera

Na dovod pitke vode u bojler, moramo instalirati zaporni ventil, kojim možemo u slučaju servisa zatvoriti dovod vode u bojler. Na neposrednom ulazu pitke vode u bojler, koji je označen plavom bojom, potrebno je obavezno instalirati sigurnosni tlačni ventil.

Princip rada akumulacijskog bojlera

Otvaranjem ventila za toplu vodu hladna voda iz cijevne mreže ulazi u kotao i istiskuje zagrijanu vodu kroz cijev na vrhu kotla.

Grijači zapremine preko 10 l moraju imati odbojni ventil koji sprječava da zagrijana voda prijeđe u vodovodnu mrežu.

Zagrijavanje vode se obično kontrolira automatskim termostatom.

▶ NISKOTLAČNI AKUMULACIJSKI BOJLERI

  • Niskotlačni akumulacijski bojleri (netlačni), služe za opskrbu pojedinačnih izljevnih mjesta toplom vodom (umivaonik, sudoper…).

  • To su tzv. otvorene grijalice ili bojleri s preljevom jer je u unutrašnjosti rezervoara atmosferski tlak.

  • Kapacitet je najčešće 5 do 10 l. Mogu biti nisko-montažni (za montažu u sudoper) ili visoko-montažni (za montažu na zid ili u ormarić iznad sudopera). Imaju grijač snage  1500 do 2000 W .

▶ VISOKOKOTLAČNI AKUMULACIJSKI BOJLERI

  • Visokotlačni akumulacijski bojleri – služi za opskrbu više mjesta toplom vodom (npr. za kadu, umivaonik, bide …).

Unutrašnji dijelovi akumulacijskog visokotlačnog bojlera:

  • To su tzv. zatvorene grijalice jer je u unutrašnjosti rezervoara povišeni tlak, a nazivaju se još i kupaonski bojleri.

  • Najčešće se izrađuju kao: 30, 50, 60, 80, 100 i 120 litarski.

  • Imaju grijače snage 1500 do 3000 W.

  • Rade pod tlakom od 6 bara a ispitani su pod 12 bara. Na spoju sa vodovodnom mrežom nalazi se sigurnosno – povratni ventil koji sprječava porast tlaka koji bi mogao nastati uslijed kvara te omogućuje pražnjenje rezervoara u slučaju nestanka vode.

  • Električke zaštitne mjere su termostat i dvopolni temperaturni osigurač.

Temperaturni osigurač

Termo–osigurač je sigurnosni element u visokotlačnom bojleru. Ovaj osigurač ima kratko spojene provodnike napajanja. Pri nedozvoljenom porastu temperature vode, ovaj element automatski razdvaja provodnike napajanja i time prestaje daljnje grijanje vode u bojleru. Na taj način sprečava pregrjevanije vode i porast pritiska u potisnom bojleru koji bi mogao da izazove eksploziju bojlera.

Termostat

  • Termostat je element na kojem se zadaje određena temperatura vode u bojleru.

  • Zakretanjem pokretnog dijela termostata u smjeru kazaljke na satu zadaje se viša temperatura a u suprotnom smjeru niža.

  • U osnovi to je prekidač koji, kada voda dostigne željenu temperaturu, prekida fazni provodnik i time isključuje grijač, čime prestaje dalje zaigravanje vode.

Postoje bojleri sa dvije grijače spirale od kojih jedna služi za  održavanje tople vode dok se druga uključuje po potrebi želimo li vruću vodu. Takvi bojleri imaju oznaku ekonomik.   

Imamo u bojlera velikih snaga npr. 18 kW koji imaju po tri spirale i priključuju se trofazno a mogu jako brzo ugrijati vodu. Nakon što je voda zagrijana ima mogućnost rada u tzv. štednom spoju kada grijači rade sa 3 kW snage i održavaju vodu na željenoj temperaturi.

▶ PROTOČNI BOJLERI

Spoj nisko montažnog protočnog električnog bojlera.

  • Protočni bojleriekonomičniji su od akumulacijskih (uključuju se samo po potrebi pa gotovo nema toplinskih gubitaka) ušteda je od 7 do 10 %  i imaju mogućnost kontinuirane pripreme tople vode.

  • Također mogu biti niskotlačni i visokotlačni, te niskomotažni i visokomontažni.

  • Najvažniji element protočnog bojlera je specijalno konstruirani grijač snage 3.5 do 28 kW.

  • Kapacitet im se prikazuje u raspoloživoj količini vode određene temperature u minuti. Budući da su velike snage priključuju se na trofaznu instalaciju. Imaju protočni rezervoar od inoxa ili bakra.

▶ PROTOČNO-AKUMULACIJSKI BOJLERI

  • Protočno – akumulacijski bojleri – imaju veliku snagu grijača npr. 18 kW koja zagrije 80 l vode na 85oC za 24 min a zatim slijedećih 20 minuta možemo ispustiti 200 l tople vode u minuti. 

  • Također može raditi u štednom spoju tj. grijači su na 3 kW za održavanje temperature vode u rezervoaru. Takav bojler od 80 l može dati više tople vode od akumulacijskog zapremine 200 l!

▶ KOMBINIRANI (BIVALENTNI) BOJLERI

Vanjski izgled kombiniranih bojlera

Kombinirani (bivalentni) bojleri – predviđen je za pripremu vode pomoću kolektora za sunčevu energiju, centralnog grijanja, toplinske pumpe, dopunskog električnog grijanja.

Imaju rezervoar određene zapremine u kojem je ugrađen električni grijač snage 2 do 3 kW koji može vodu samo dogrijati ili je u potpunosti ugrijati.

Visokotlačni je 6 bara. Postoje i bojleri sa dvije stjenke kod kojih se u središnjem rezervoaru priprema sanitarna voda a u rezervoaru oko njega struji voda za grijanje. Velikih su dimenzija pa se montiraju na pod na posebni nosač.

Unutrašnji izgled bivalentnog bojlera

Unutrašnji izgled kombiniranog bojlera, (dva bojlera u jednom)

Spoj bivalentnog spremnika na solarni krug grijanja i grijanja kotlom na kruta, tekuća ili plinovita goriva:

Create Your Own Website With Webador